Eksploracja szlaku czerwonego MTB “Przez Franków”

0
309
fot. Anna Chłopecka

Jesień zagościła w Polsce na dobre. Aby nie dać się tej melancholijnej porze roku i biernemu siedzeniu przed telewizorem, warto poddać się aktywności fizycznej. Nie od dziś wiadomo, że zażywając ruchu na świeżym powietrzu, nasze ciało i psychika lepiej funkcjonują. Jako miejsce do eksploracji turystycznej na uwagę zasługuje szlak pieszo-rowerowy “Przez Franków”.

Oznaczony kolorem czerwonym, liczy około 9 km, jest o zmiennym profilu i zmiennej nawierzchni.

-Jest to głównie trasa dla kolarstwa górskiego MTB, ale mogą z niej również korzystać osoby piesze, uprawiające nordic walking- mówi Michał Szopa, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dukli.

Szlak bierze swój początek w Wietrznie przy Domu Ludowym i wiedzie przez przysiółek Wietrzna Banię, Zboiska, Duklę oraz Nadole. Kończy się na węźle z gminnym szlakiem niebieskim na drodze Teodorówka-Pałacówka w okolicach Wzgórza 534.

-Trasa jest dosyć wymagająca, ale i niezwykle przyjemna. Na początku mamy podłoże asfaltowe, później przechodzące w szuter, jedziemy przez ścieżki leśne,do pokonania mamy trawersy- opowiada Michał Szopa.

Czerwony szlak pieszo-rowerowy wiedzie przez malownicze beskidzkie zakątki i między innymi przez wzniesienie Franków (534 m n.p.m.), na którym znajduje się skocznia narciarska.

Skocznia została zbudowana w latach 60. XX wieku. Największą swoją świetność przeżywała w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, wówczas odbywały się na niej lokalne turnieje skoków narciarskich. Rozgrywały się tutaj także konkursy w ramach lokalnego turnieju czterech skoczni, który obejmował też obiekty w Sanoku, Iwoniczu-Zdroju oraz Zagórzu. Ówczesny rekord, który padł wynosił 35 m. Pierwszy konkurs miał miejsce w 1968 r. a ostatni odbył się w 1980 r. W następnych latach obiekt ten został zdewastowany przez wandali. Zniszczono wieżę sędziowską i drewniany najazd. Ocalał drewniany próg. W 2001 r. skocznia została reaktywowana przez młodych amatorów skoków narciarskich. Organizowane są na niej znów zawody narciarskie.

 

Szlak czerwony MTB “Przez Franków”  powstał przy współpracy Gminy Dukla i Nadleśnictwa Dukla.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o